PueblosAmerica.com

Cajeme

      

Cajeme is a Municipality of 409310 inhabitants, placed in the State of Sonora, with a fertility rate of 2.25 children per woman. 13.45% of the population migrated from outside the State of Sonora. 1.49% of the population is indigenous, 0.70% of the inhabitants speak one indigenous language, and 0.00% speak that indigenous language, but not Spanish.

84.40% of the inhabitants of Cajeme are Catholic, 54.15% are economically active and, within this active population, 94.86% are employed. Additionally, 97.21% of the dwellings have piped water and 29.82% have Internet access.

Do you want to know more statistical data of Cajeme? Please click on this link. Additionally, you can browse a beautiful map of Cajeme following the next link.

>>>Map with all the towns within the municipality of Cajeme

List of Towns, communities and towns in the Municipality of Cajeme:

Abel Murrieta (3 inhabitants)
Abelardo Rodríguez N. (Bloque 1007) (4 inhabitants)
Adalberto Cornejo (1 inhabitants)
Adalberto Rosas (- inhabitants)
Adalberto Rosas (Bloque 1110) (- inhabitants)
Adela Chairez Salazar (Bloque 1812) (5 inhabitants)
Adrenalina Track (6 inhabitants)
Aeropuerto1 (10 inhabitants)
Agostadero (11 inhabitants)
Agostadero Canal Alto (3)
Agrícola del Nainari (Block 514) (4)
Agrícola DIO (1)
Agrícola Espíritu Santo (12)
Agrícola Lewis (4)
Agrícola Tarasca (5)
Agrofrutícola Guaymitas (-)
Agropecuaria del Río Yaqui (6)
Agropecuaria el Llano (Santa María) (9)
Agropecuaria San Diego (2)
Agropecuaria Santa Bárbara (25)
Agua Caliente (-)
Agua Caliente (1)
Agua Calientita (-)
Agua de Enmedio (1)
Agua Escondida (-)
Agua Fría (1)
Agua Salada (-)
Aguaje la Escondida (-)
Alberto Valenzuela (Tozalcahui) (2)
Albino Meza (-)
Albino Salazar (4)
Alejandro Pablos (Bloque 1810) (10)
Alfonso Castro (20)
Alfonso Fuentes Camacho (1)
Alfonso Murrieta Ruiz (4)
Alfonso Navarro Haro (-)
Alfredo Ruiz M. (El Jacal) (4)
Altos de Jecopaco (984)
Amada Castro (5)
Amador Ronquillo (Rancho Corrales Río Yaqui) (3)
Amalia Castelo (4)
Ambrosio Araujo (2)
Ampliación Francisco Villa (2)
Ampliación Ladrillera (57)
Amsa (Tata Lázaro) (4)
Andrés Herrera (1)
Andrés López Tapia (7)
Antena la Comadre (La Rancherita) (-)
Antonia Valladárez (-)
Antonio Carrasco Martínez (2)
Antonio Ochoa Oros (2)
Antonio Paez (6)
Antonio Rosales (2287)
Antonio Zavala (2)
Apodaca (20)
Armando Borbón (11)
Arrieros de Cajeme (3)
Arroyo Cocoraque (-)
Arturo Carabéo (23)
Ascencio Núñez (Tozalcahui) (-)
Aurelia Núñez (Tozalcahui) (-)
Aurora (-)
Aurora Morales (3)
Avícola (7)
Avícola Bachoco (10)
Avícola Bachoco (10)
Avícola Bachoco (3)
Avícola Bachoco (7)
Avícola Bachoco (7)
Avícola Bachoco Veinticuatro Cero Seis (15)
Avícola Bachoco Veinticuatro Cero Tres (13)
Avícola Bachoco Veintidós Cero Cuatro (3)
Avícola Ojai (Avícola Número Tres) (9)
Avícola Rancho Grande (11)
Avícola Rancho Grande (15)
Avícola Rancho Grande (36)
Avícola Rancho Grande (-)
Avícola Sección Uno (Bloque 1614) (23)
Álamo Raizudo (2)
Álamo Solo (-)
Álvaro Obregón (El Ranchito) (12)
Álvaro Valenzuela (5)
Babojori (2)
Bachoco (-)
Bachoco (Granja Reproductora Pesada) (6)
Bachoco 32-22 (El Milagro) (5)
Balneario el Coyote (2)
Benito Juárez (122)
Bernabé Arana (24)
Bernabé Arana (14)
Bertha Gómez (2)
Beto Arzola (1)
Blanca de Salomón (5)
Bloque 1710 Campo Agrícola No. 1710 (-)
Bloque 903 (Campo Agrícola No. 903) (3)
Bloque Mil Seiscientos Doce (6)
Bloque Novecientos Dieciocho (2)
Bloque Novecientos Veinte (2)
Bloque Ochocientos Doce (-)
Bloque Setecientos Diez (-)
Bordo del Canal (2)
Bordo del Canal (Calz. Fco. Villanueva) (51)
Bordo del Canal Alto (2)
Bordo del Canal Alto Sur (40)
Bordos del Bachoco (1)
Brasil (La Dieciséis) (106)
Brunilda Balderrain (4)
Bruno Ibarra (Bloque 101) (9)
Buenavista (438)
Buhítos (Crianza Comercial 3160) (3)
Calle Muerta (Meridiano) (163)
Calle Nueve (7)
Calle Nueve y Canal Bajo (32)
Calle Quinientos Internacional (5)
Calle Siete y Canal Bajo (2)
Calle Tres y Doce (-)
Calle Uno y Calle Seiscientos (11)
Campamento de Tiro los Halcones (-)
Campito San Blas (1)
Campo 1616 (Bloque 1616) (-)
Campo Arvizu (7)
Campo Arvizu (Bloque 1706) (3)
Campo Barrera (14)
Campo Block 1601 (1)
Campo Camacho (2)
Campo Capy (Bloque 1708) (6)
Campo Carabeo (Ejido Cócorit) (-)
Campo Cinco (Bloque 501) (-)
Campo Cincuenta (6)
Campo Cincuenta y Cinco (Campo de Jesús Olea) (2)
Campo Cincuenta y Uno (Bloque 607) (2)
Campo Cota Retez (2)
Campo Cuarenta y Ocho (-)
Campo de A. Orduño (2)
Campo de Amado Rosas (Bloque 1510) (9)
Campo de Amparo (Bloque 1006) (1)
Campo de Buen Rostro (5)
Campo de Chamelia (5)
Campo de Concepción Navarro (Bloque 1906) (-)
Campo de Dionisio Nava (3)
Campo de Eduardo Prieto (7)
Campo de Felipe Campoy (-)
Campo de Fermín (-)
Campo de Gilberto Tapia (-)
Campo de Guadalupe Parada (-)
Campo de Isidro Aragón (5)
Campo de Jaimes (1)
Campo de Javier Ivich Campoy (Bloque 1716) (-)
Campo de José Luis Mejía (Bloque 707) (-)
Campo de la Verdura (-)
Campo de López Carlón (Bloque 1202) (2)
Campo de Leobardo Félix (1)
Campo de los Armenta (Bloque 1501) (2)
Campo de los Bórquez (Bloque 1604) (-)
Campo de los Bustamante (Bloque 1805) (-)
Campo de los Castro (Bloque 609) (2)
Campo de los Fuertes (-)
Campo de los Fuertes (1)
Campo de los Montiel (1)
Campo de Martín Dengel (Bloque 1404) (6)
Campo de Miguel Dengel (Bloque 701) (2)
Campo de Miguel Denguel (-)
Campo de Oroz (Bloque 1318) (9)
Campo de Ramón Guillén (Bloque 1402) (1)
Campo de Ramón Rivera (Bloque 1204) (2)
Campo de Ramos (Bahía) (1)
Campo de Róbinson Bours (7)
Campo de René Barrera (5)
Campo del Peluquero (-)
Campo Diecisiete (Bloque 1203) (7)
Campo Diez Bloque 1103 (Ejido Luis Encinas) (21)
Campo Diez y Media (Campo Millanes) (1)
Campo Doña Julia (1)
Campo Doctor Orozco (4)
Campo Donnadieu (-)
Campo Dulce (4)
Campo el Platanito (Bloque 804) (1)
Campo Emilio Carrasco (11)
Campo Enrique Luders (Bloque 807) (4)
Campo Ernesto (4)
Campo Evaristo López (1)
Campo Fernando Félix (3)
Campo Gabriel Gallegos (-)
Campo García Preciado (5)
Campo II la Escuelita (10)
Campo José Rochín (3)
Campo Juan Ivich Balderrain (2)
Campo la Diecinueve (9)
Campo las Palmas (Bloque 1806) (4)
Campo Laura (2)
Campo los Pinos Bloque 1302 (Campo Luders) (2)
Campo María Elena (-)
Campo mi Ilusión (1)
Campo Millar (4)
Campo No. Seis (-)
Campo Nuevo (3)
Campo Ocho y Medio (5)
Campo Oroz (4)
Campo Parada (Bloque 2114) (8)
Campo Pérez (1)
Campo Quinientos (3)
Campo Rafael Acuña (1)
Campo Ramona Castro (Bloque 805) (-)
Campo Ramona Verduzco (Bloque 1908) (2)
Campo Rosenda (8)
Campo Sabori (Hermelinda Sabori) (2)
Campo San Antonio (3)
Campo San Isidro (10)
Campo Santa Bárbara (3)
Campo Santa Mina (1)
Campo Socorro Macías (3)
Campo Treinta y Cinco (Bloque 705) (-)
Campo Treinta y Cuatro (Bloque 703) (19)
Campo Treinta y Siete (Bloque 905) (3)
Campo Treinta y Uno (Ampliación 31) (36)
Campo Veinticinco (2)
Campo Veinticuatro (2)
Campo Veintidós (9)
Campo Veintiocho (203)
Campo Veintisiete (María Ochoa) (3)
Campo Veintisiete (Maximiliano León Olivas) (10)
Campo Veintisiete (Rómulo Díaz Brown) (1)
Campo Viuda de Obregón (Cenobia Obregón T.) (-)
Campos (1)
Canal Alto (-)
Canal Alto (3)
Canal Alto (Marmolería) (-)
Canal Alto Kilómetro Treinta y Uno (-)
Canal Cuatro y Meridiano (9)
Canal Porfirio Díaz (Bloquera Porfirio Díaz) (4)
Capetamaya (21)
Carlos Parada Laborín (4)
Carlos Valenzuela Pérez (Ejido Cócorit) (1)
Carlos Verdugo (Bloque 307) (6)
Carmen Chávez (-)
Carmen Cuen (-)
Carolina Moreno (4)
Casa de José (-)
Casa del Sanjero (13)
Casa del Sanjero (Bloque 2014) (4)
Caseta de Riego (-)
Caseta de Riego (4)
Cay Intento Rancho (4)
Cástulo Amarillas (2)
César E. Miranda (1)
Cócorit (7752)
Cecilio Castillo (6)
Centauro del Norte (118)
Centro de Mejoramiento Genético (-)
Centro Piscicola de Cajeme (-)
Cerrito de la Virgen (3)
Cerro Colorado (-)
Cesar Camoú (3)
Cesareo Juárez (6)
Cesáreo Delgadillo (La Laguna) (-)
Chahuilla (5)
Chamizal (Predio Tozalcahui) (3)
Chicorón (2)
Chiktula (-)
Chimbampo (-)
Chinabampo (1)
Chino García (1)
Cinco y Media (-)
Cincuenta y Seis (Fermín Mares López) (5)
Cirio Pazos (1)
Ciudad Obregón (298625)
Club de Tiro y Pesca (3)
Cocoraque (-)
Cocoraque (-)
Cocoraque (-)
Cocoraque (-)
Colonia Allende (El Dieciocho) (1810)
Compuerta Veintidós (11)
Comunidad Xóchitl (Grupo Xóchitl) (108)
Consuelo García (1)
Corral Quemado (-)
Corrales Arvizu (1)
Cosarugo (Gosarugo) (-)
Crianza (Héctor Bórquez) (3)
Criba Almada Urrea (-)
Criba Melendrez (1)
Crisóforo Serrano García (1)
Crucero Estación Corral (2)
Crucero Seiscientos y Meridiano (32)
Cruz Ibarra (8)
Cruz Zavala (Bloque 904) (7)
Cuadra el Milagro (-)
Cuadra Kalín (4)
Cuadra La Pensión (3)
Cuadra la Ramada (3)
Cuadra Tornado (2)
Cuadrilatero Noveno (6)
Cuauhtémoc (Bloque 1705) (3)
Cuauhtémoc (Campo Cinco) (2629)
Cuchos Nuevos (1)
Cumuripa (La Calera) (163)
Curva del Seminario (3)
Cutabampo (Mario Luna) (11)
Daniel López González (-)
Daniel Leyva Higuera (Campo 56) (6)
Daniel Portillo Olivas (El Vergel) (-)
Díaz Ordaz (298)
Diecinueve Canal Alto (2)
Dieciocho de Septiembre (23)
Divisaderos (-)
Doctor Rodríguez (La Escondida) (3)
Don Chuy (6)
Don Clement (4)
Don Cuco Meza (1)
Dora Alicia Félix Corral (2)
Dos Potrillos (-)
Ebodio Gastelum (Los Gatos) (2)
Eduardo Balladares (Campo la Calavera) (-)
Eduardo Cotri Romero (Don Yayo) (-)
Eduardo Macías (1)
Efraín Partida (2)
Ejido 16 de Septiembre (1)
Ejido Alfonso Peralta Dos (-)
Ejido Andrés Tolano (Bloque 803) (-)
Ejido Benito Juárez (Bloque 1816) (-)
Ejido Colectivo Luis Encinas (-)
Ejido Constituyentes (3)
Ejido el Águila (Bloque 1508) (16)
Ejido Estación Luis (5)
Ejido Ex-alumnos Prácticos del Quinto (1)
Ejido Guillermo Prieto (2)
Ejido Guillermo Prieto (Bloque 1416) (1)
Ejido Mariano Escobedo (Bloque 1407) (1)
Ejido Mariano Escobedo No. Dos (Bloque 1307) (5)
Ejido Tepeyac (21)
Ejido Tepeyac (Campo Dos) (528)
Ejido Toribio Velázquez (-)
Ejido Toribio Velázquez (7)
Ejido Toribio Velázquez (-)
Ejido Toribio Velázquez (El Tejabán) (2)
Ejido Veintitrés de Octubre (-)
Ejido Veteranos de la Revolución (-)
El Abolillo (-)
El Agostadero (-)
El Agostadero (8)
El Aguajito (-)
El Aguajito (-)
El Alamito (6)
El Alamito (-)
El Alto (2)
El Anzuelo (6)
El Apache (-)
El Álamo (1)
El Álamo (6)
El Babojori (5)
El Bajío (2)
El Bajío (Predio Esquer) (4)
El Bienestar (4)
El Bordo (9)
El Bosque (Calle Quince) (55)
El Cajón (-)
El Cajón (-)
El Cajoncito (1)
El Campito (19)
El Campito (2)
El Campito (1)
El Campito (9)
El Campito (Cribas) (2)
El Canelo (1)
El Carrizo (-)
El Carrizo (Rancho) (-)
El Chaday (1)
El Chapote (-)
El Chichiquelite (-)
El Chiculi (-)
El Chicural (9)
El Chilicote (5)
El Chiquillo (-)
El Chupadero (1)
El Cinco (El Cinquito) (3)
El Compadre (2)
El Corohuis (Corohuisi) (-)
El Coronel (-)
El Coruco (2)
El Coyote (5)
El Cuatro (5)
El Dátil (Rancho la Palmita) (2)
El Dique (4)
El Dique Diez (1)
El Edén del Yaqui (1)
El Establo (5)
El Garambullo (La Madera) (-)
El Gato (-)
El Gatunoso (6)
El Gavilán (4)
El Genovevo (Bloque 1104) (12)
El Guamuchil (5)
El Henequén (152)
El Jazmín (6)
El Jito (El Reparo del Jito) (1)
El Kiko (Quico) (4)
El Llano (6)
El Mal Paso (-)
El Músaro (6)
El Mezquite (-)
El Mezquite (-)
El Milagro (1)
El Milagro (4)
El Milagro (Pedro García Navarro) (23)
El Mimbre (Rancho la Viznaga) (-)
El Misterio (1)
El Olvido (-)
El Olvido (-)
El Palo Fierro (-)
El Palo Verde (-)
El Palofierro (5)
El Palotal (3)
El Paraíso (Servicio Aéreo) (5)
El Paraiso (1)
El Poli (1)
El Porvenir (5)
El Porvenir (1)
El Porvenir (2)
El Porvenir (El Porvenir Cumuripa) (89)
El Potrero (2)
El Progreso (3)
El Ranchito (-)
El Ranchito (3)
El Ranchito (2)
El Ranchito (2)
El Ranchito (1)
El Ranchito (Rancho de Mi Nana y Mi Tata) (5)
El Ranchito Cinco de Mayo (-)
El Realito (28)
El Realito (Carlos Esquer) (10)
El Recodo (-)
El Represo (6)
El Rincón (-)
El Rodeo (9)
El Rodeo (10)
El Rodeo (3)
El Rodeo (La Mosca) (9)
El Rodeo (María de los Ángeles) (1)
El Rosario (4)
El Sahuaro (5)
El Salto (-)
El Sauzal (5)
El Sauzal (8)
El Seis Viejo (Seis El) (10)
El Sibacobi (-)
El Sifón (Otancahui) (2)
El Sivacobi (Daniel Gómez Molina) (1)
El Sombrerete (-)
El Suspiro (5)
El Suspiro (María Dolores Martínez) (-)
El Tebari (-)
El Tecolote (1)
El Tigre (-)
El Tigre (5)
El Tozalcahui (2)
El Triunfo (Ejido Constituyentes) (7)
El Yaqui (3)
Elena Arvizu (1)
Elena Verdugo (1)
Eleodoro Zazueta (Bloque 2106) (3)
Emeterio Cota (3)
Emilio Félix (4)
Emma Fimbres (Campo de Luis Arturo) (11)
Empaque de Gustavo Luders (1)
Empaque Doce y Cinco (4)
Empaque Flores Parra (2)
Engorda Carlos Ronquillo (4)
Engorda Charolais (2)
Engorda la Esperanza (Corrales Esperanza) (1)
Engorda la Herradura (9)
Engorda Nueva (Mario) (2)
Engorda San José (2)
Enrique Orozco (-)
Enrique Quijada Galindo (2)
Enrique Ronquillo (El Paraíso) (2)
Enrique Valenzuela Paredes (1)
Erasmo Suárez Higuera (Tozalcahui) (-)
Ernesto Gallegos (1)
Ernesto Martínez (11)
Ernesto Weihs Álvarez (Bahía) (2)
Escuela Primaria (-)
Espanos Agropecuaria (Bloque 1605) (17)
Esperancita (4)
Esperancita (Carlos Ariel Osorio Palomares) (6)
Esperancita Diez (10)
Esperancita Trece (1)
Esperanza (38969)
Establo Cuatro Vientos (33)
Establo El Bagao (11)
Establo El Jito (4)
Establo el Mesías (3)
Establo el Trébol (3)
Establo Escobedo No. Dos (2)
Establo los Compadres (7)
Establo Martha Lucía (-)
Establo Oroz (1)
Establo San Ramón (8)
Establo Santa Cecilia (8)
Establo Santa Elena (4)
Estación Corral (1788)
Estación Luis (7)
Estanque del ITSON (Campo ITSON) (2)
Estercita (6)
Esther Rafaela Álvarez (8)
Eulalia Suárez Higuera (-)
Eusebio Zamorano Acosta (5)
Everardo Castillo (Tozalcahui) (27)
Familia Cordero (9)
Familia Martínez Carrizosa (-)
Familia Terán (8)
Familia Urbalejo (5)
Familia Vega Encinas (6)
Fausto (3)
Fausto García (2)
Felipe Juzacamea (El Realito) (5)
Felipe Neri (19)
Felipe Neri (Bloque Seiscientos Catorce) (1)
Fermín Moroyoqui (Bloque 1108) (1)
Fernando Domínguez (2)
Ferrer Mesa (3)
Flavio Alfredo López López (2)
Flavio Santa Cruz Chico (Bloque 1608) (6)
Florencio Vega Valenzuela (3)
Florentina Amarillas Rochin (2)
Flores Valenzuela (Charco Hondo) (6)
Fraccionamiento Amaneceres Dos (58)
Francisco Araiza Celaya (Bloque 1620) (19)
Francisco Castro Ochoa (17)
Francisco Figueroa (-)
Francisco I. Madero (Campo 30) (1391)
Francisco I. Madero (Colonia Allende) (1)
Francisco Ibarra Aragón (Bloque 101) (7)
Francisco Javier Ivis (Bloque 1314) (5)
Francisco Matus (4)
Francisco Matus (2)
Francisco Pacheco Valenzuela (6)
Francisco Parra (-)
Francisco Rodríguez (-)
Francisco Sarabia (5)
Francisco Soto (6)
Francisco Vega (1)
Francisco Villa (761)
Francisco Wilis (La Finca) (-)
Frente a PEMEX (9)
Fructuoso Méndez (Bloque 1916) (-)
Gabina Viuda de Rivera (1)
Gallegos (10)
Gerardo Borbón (La 16.5) (3)
Gerardo Cuén Contreras (La Virgen) (1)
Gilberto Tapia (Bloque Quinientos Catorce) (7)
Gildardo García Casillas (Campo San Juan) (8)
Graciela Borbón (5)
Graciela Enríquez Carrizosa (3)
Granja Avícola Bachoco (5)
Granja de Renato (5)
Granja DIBRUSA (10)
Granja el Ranchito (Granja Rancho Grande) (4)
Granja Moreguita (1)
Granja Mulegé (San Tomás) (4)
Granja Ojai (14)
Granja Ojai (15)
Granja Ojai (15)
Granja Ojai (13)
Guadalupe (5)
Guadalupe (1)
Guadalupe Barraza (6)
Guadalupe Ibarra Sonqui (2)
Guadalupe Leyva (9)
Guadalupe Mendoza (-)
Guadalupe Meza (La Engorda) (5)
Guadalupe Morales (4)
Guadalupe Navarro (-)
Guadalupe Serrano (5)
Guadalupe Valenzuela Valdez (2)
Guadalupe Victoria (259)
Guayacán (4)
Guillermo Faiters (Bloque 901) (2)
Gustavo Valenzuela Obregón (La Catorce) (-)
Hacienda el Nainari (2)
Hangar de Aviones (7)
Héctor Aguilar (Bloque 1603) (16)
Héctor Alvarado (-)
Héctor Mercado (1)
Héctor Valenzuela Velázquez (4)
Héctor Vázquez (5)
Heladio Mendívil (-)
Heriberta Flores (Bloque 1303) (8)
Heriberto Ibarra (2)
Hermanas González (Campo Vega) (1)
Hilario Franco (Agostadero Canal Alto) (-)
Hipódromo (4)
Homógono Danielos (Bloque 1707) (3)
Homogono Briceño (2)
Huerta (Arturo Castro) (4)
Huerta Emilio Félix (Bloque 1610) (-)
Huerta Otilio Montaño (13)
Humberto Castillo (4)
Humberto Encinas Real (Los Hoyones) (3)
Humberto García (4)
Ignacio Sallard (3)
Ignacio Soto (-)
Ingeniero Álvares (7)
Ingeniero Chong Luzanilla (-)
Ingeniero Puig (Terracerías y Nivelaciones) (2)
Instituto el Camino A.C. (-)
Instituto Veracruz (-)
Invernadero (5)
Invernadero del Yaqui (-)
Invernadero Santa Litta (7)
Isaac Miranda (4)
Jacinto Ibarra Castro (1)
Jaime Ivich (6)
Jaramillo (Bloque 1707) (15)
Jaras (Rancho Jaras) (6)
Jesús Ahumada (-)
Jesús Alatorre (2)
Jesús Beltrán (Seis y Media) (7)
Jesús Castelo (-)
Jesús Manuel Meza (6)
Jesús María Vega Encinas (6)
Jesús Ricardo Mendoza (1)
Jesús Román (6)
Jesús Salazar (5)
Jesús Verdugo (4)
Jiropa (6)
Joconabampo (6)
Jorge Arturo Muñoz Campas (3)
Jorge Beltrán (6)
Jorge Carabeo (-)
Jorge Demoss (3)
Jorge Flores Castelo (La Palapa) (-)
Jorge Karam (-)
Jorge Padilla (El Portón) (3)
José Aguilera (5)
José Báez (12)
José Gómez (3)
José Gómez (3)
José Isabel Domínguez (8)
José Jesús Ibarra (Bloque 101) (6)
José Jesús López Armenta (6)
José Karam (Bloque 1107) (1)
José María Iribe (6)
José María Ramos (5)
José Meza (-)
José Reyes Ramírez (-)
José Roberto Martínez (6)
José Rosario Díaz (-)
Josefa Acosta M. (6)
Juan Carlos Cervantes Will (Engorda) (8)
Juan Carlos Terrazas (1)
Juan Manzo (4)
Juan Martín Tirado Ozuna (El Campito) (1)
Juan Salvador Esquer (13)
Julia Zavala Torres (2)
Julián Nevares (5)
Julián Valenzuela (Bloque 1405) (8)
Julio Almada (3)
Kákaro (-)
Kilómetro Diez y Medio (3)
Kilómetro Doce (Los Navarro) (-)
Kilómetro Nueve (El Pueblito) (307)
La Abejas (-)
La Aguja (-)
La Alberca (El Oasis) (3)
La Angostura (-)
La Antena (4)
La Argentina (468)
La Armonía (2)
La Aurora (4)
La Barrosa (1)
La Binorama (4)
La Biznaga (6)
La Bloquera (Loma de Esquer) (24)
La Cabaña (3)
La Calera de los Murrieta (-)
La Carabina (130)
La Casita de Paja (2)
La Casona (La Ilusión) (1)
La Ceiba de los Cuén (4)
La Choya (3)
La Chuna (1)
La Cieneguita (-)
La Coyotera (1)
La Criba (-)
La Criba (De la Coalisión) (-)
La Cuadra Dorada (4)
La Cuchilla (5)
La Cuneta (Bloque 1208) (4)
La Curva (-)
La Dieciséis (7)
La Diecisiete (7)
La Diecisiete (Campo de Pacheco) (-)
La Diecisiete y Media (Bloque 1808) (4)
La Encantada (-)
La Esperancita (6)
La Florida (Hacienda) (3)
La Fresno y Seiscientos (7)
La Gitana (2)
La Hediondilla (2)
La Herradura (-)
La Higuerita (-)
La Huerta (-)
La Huerta (-)
La Huerta (1)
La Huerta (1)
La Huerta (Bloque 601) (6)
La Huerta (Cuarto Poder) (-)
La Huerta Cuarto Poder (Huerta de Nuez) (5)
La Huerta Valenzuela (2)
La Indita (2)
La Isla (6)
La Isleta Dos (Agapito) (4)
La Ladrillera Canal Alto (125)
La Lagunita (1)
La Lapara (4)
La Lágrima (-)
La Loma (-)
La Loma (-)
La Loma (1)
La Marmolera (14)
La Matanza (1)
La Nopalera (2)
La Nopalera (1)
La Noria (1)
La Noria (Otereña) (-)
La Noria de Leer (7)
La Nueve (4)
La Orgullosa (2)
La Palapa (4)
La Palma (1)
La Palma (Rancho de Engorda la Palma) (3)
La Palmira (-)
La Petaca (1)
La Piedrita (-)
La Piedrita (1)
La Pitahaya (-)
La Pitahaya (4)
La Pitahaya (4)
La Pitahaya (4)
La Ponderosa (3)
La Posta del CBTA (6)
La Poza (El Parque) (-)
La Preengorda (Bloque 1712) (-)
La Primavera (5)
La Primavera (Ejido Guillermo Prieto) (5)
La Puerta (-)
La Quince (65)
La Quince del Valle (4)
La Rabia (-)
La Rancherita (Campo la Rancherita km. 5.5) (-)
La Realidad (11)
La Reyna (3)
La Sauceda (2)
La Segunda Palmira (6)
La Sepultura (3)
La Tinajera (429)
La Troila (-)
La Tuna (-)
La Vega del Río (Isleta Dos) (-)
La Veinticinco (Compuerta de Riego) (3)
La Ventana (-)
La Ventana (-)
La Villa (18)
La Viznaga (1)
La Viznaga del Yoreme (7)
La Volanta (-)
La Yoreme (-)
Laguna Encantada (1)
Landavazo (-)
Las Areneras (792)
Las Bomba (2)
Las Cañitas (11)
Las Caleras (La Calera) (2)
Las Ceibas (Rancho Sahuaro Norte) (2)
Las Compuertas (Porfirio Díaz) (1)
Las Cuevitas (8)
Las Garzas (6)
Las Hamacas (1)
Las Magnolias (3)
Las Norias (5)
Las Palomas (-)
Las Parcelas (7)
Las Pilas (-)
Las Piochitas (Bloque 1003) (8)
Las Pitahayas (17)
Las Tortugas (-)
Las Trancas (-)
Las Tres Verdades (3)
Las Tunas (1)
Las Vegas (La Huerta) (1)
Lázaro Zamora (5)
Leyva Tamayo (6)
Licandy (7)
Loma de Corral (Lomas de Est. Corral) (79)
Loma de Guamúchil (1135)
Lomas de Peñasco Blanco (-)
Lorenzo Félix (1)
Loreto Márquez (Tozalcahui) (-)
Loreto Medina (Bloque 602) (36)
Loreto Portillo (2)
Los Alamitos (6)
Los Algodones (2)
Los Álamos (-)
Los Álamos (1)
Los Álamos (-)
Los Beltrán (3)
Los Berrelleza (5)
Los Capomos (12)
Los Chinitos (3)
Los Chinos (4)
Los Chulos (4)
Los Cuatro Tarachi (1)
Los Herreras (-)
Los Hornos (726)
Los Laureles (2)
Los Limones (30)
Los Machochos (15)
Los Maderales (-)
Los Magueyes (-)
Los Mijares (Rancho las Panochas) (4)
Los Muertos (-)
Los Naranjos (Los Muchachos) (1)
Los Nogales (1)
Los Novatos (-)
Los Olivos (1)
Los Pérez (3)
Los Pinos (-)
Los Quiñones (-)
Los Rosales (4)
Los Tavitos (5)
Los Tejabanes (11)
Los Tres Cerritos (-)
Los Tres Puertos (6)
Los Zuñiga (10)
Lourdes Navarro (-)
Lucas Palafox (3)
Lucía Espinoza (-)
Lucy (8)
Luis Alberto Esquer (1)
Luis Alberto Esquer (El Uno) (6)
Luis Alfredo Soto (6)
Luis Bobadilla (2)
Luis Félix (5)
Luis Manuel González (6)
Luis Navarro (Tozalcahui) (-)
Manuel Alcántar (2)
Manuel Angulo (1)
Manuel Álvarez (Los Hoyos) (-)
Manuel Guadalupe Ruiz Castelo (-)
Manuel Lugo (6)
Manuel Morales (2)
Manuel Moreno (-)
Manuel Ricardo Murrieta (4)
Manuel Rodríguez (-)
Manuel Román (-)
Manuel Urquídez (5)
Manuel Velázquez (2)
Manuel Vicente Ruiz (-)
María de Jesús Félix León (8)
María Galindo Tejeda (34)
María Jesús Gutiérrez (9)
María Leonor López Valdez (Tozalcahui) (12)
María Luisa (1)
María Luisa Ochoa Bórquez (Campo de Ramos) (4)
María Luisa Vega Cuamea (7)
María Olga Enrique Rosas (7)
María Portillo (2)
Marín Enríquez Espinoza (6)
Marco Antonio Camargo (-)
Marcos Parra (Bloque 1106) (1)
Margarita Valenzuela (6)
Margarita Valenzuela Valenzuela (4)
Mariana Corral (Bloque 608) (3)
Mariano Escobedo (7)
Mariano Escobedo (Clemente Borbón) (3)
Mariano Escobedo (José López Pérez) (1)
Mariano Escobedo No. Dos (-)
Martín Cota (Bloque 802) (7)
Martín Rivas (Rancho Irineo) (1)
Marte R. Gómez (Tobarito) (8700)
Martha Palma Cruz (2)
Martha Valdez (3)
Martina Quiñones Barrera (Predio Tozalcahui) (5)
Maru (Granja Porcina) (5)
Materiales Urrea (-)
México (Grupo México) (77)
Mónica (5)
Melitón Bojórquez Ornelas (Predio Tozalcahui) (2)
Mercado (1)
Mercedes Quintero (8)
Miguel Acuña (1)
Miguel Beltrán (-)
Miguel Brambilia (-)
Miguel Denguel (5)
Miguel Denguel (1)
Miguel Gaytán (1)
Mil Cien y Canal Bajo (2)
Milpillas (-)
Modesto Vázquez (6)
Mora Villalobos (Campo 29) (1105)
Morelos Dos (399)
Morelos Uno (788)
Moscobampo (1)
Mujica (1)
Noé Carrizosa (-)
Norberto Leyva (-)
Nueva Casa de Teras (364)
Nueva Creación (-)
Nueve y Media y Cinco de Feb. (Bloque 1008) (10)
Ocho y Media (Bloque 908) (3)
Octavio (1)
Octavio Méndez (1)
Oficina Distrito de Riego (22)
Olga Enríquez Rosas (-)
Ontagota (8)
Ontagota (Campo Sofía) (1)
Ontagota (Ontagota SPR de Rl) (24)
Orduño (3)
Oroz (10)
Oroz (Bloque 1201) (5)
Oscar Ruso Salido (La Parcela) (1)
Oscar Salazar (4)
Otilia Estrella (5)
Otilio Montaño (2)
Oviachic (4)
Oviáchic (9)
Pablo Barrón (3)
Pablo Bórquez Almada (4)
Pablo Cota (-)
Pablo Estirado (3)
Palo Blanco (2)
Palo de Asta (-)
Palo Fierro (-)
Palo Fierro (7)
Palo Fierro (1)
Palos Quemados (3)
Pascola (-)
Pascual Fregoso (-)
Pascual V. Ayón (66)
Paseo el Arroyito (3)
Paseo el Paraíso (4)
Paseo la Gloria (3)
Patricia Martínez (-)
Patricio Otilio Cuamea Orduño (1)
Peñasco Blanco (-)
Pedro Blas Carbajal Ortega (6)
Pedro Valenzuela (1)
PEMEX (-)
Poblado Calle Nueve (52)
Porcícola Bachoco (5)
Porcícola San Juan (15)
Porcícola Santa Margarita (3)
Porcícolas Pecuarias Cajeme (-)
Porcina los Sauces (6)
Porcina Uno (5)
Porfirio Castro (-)
Postura Cuatro (4)
Postura Dos (Rancho Grande) (9)
Postura Nueve (7)
Postura Ocho (4)
Precursores de la Revolución (-)
Predio Esperancita (Andrés Almada Ceceña) (7)
Predio Esperancita (Ejido Vicente Guerrero) (1)
Predio los Cerquitos (1)
Predio Salazar (3)
Predio Santa Rosa (9)
Presa Álvaro Obregón (-)
Presa Chiculi (-)
Presa del Bachoco (4)
Prisciliano I. Mascareña F. (Tozalcahui) (1)
Productora los Buhitos (5)
Productora Santa Anita (1)
Progreso (Campo 47) (1170)
Providencia (4501)
Providencia (2)
PROVISEN (-)
Pueblo Yaqui (14234)
Puente Canal Bajo (Bordo del Canal) (-)
Puente de Picos (281)
Puente del Ferrocarril (2)
Puente del Río (-)
Puente Quemado (3)
Quetchehueca (3001)
Quiñones (3)
Quinta Arcelia (5)
Raúl Arredondo (3)
Raúl Méndez (1)
Raúl Rodríguez Duarte (Bloque 502) (1)
Rafael Cuen (-)
Rafael Verdugo (Bloque 1704) (3)
Ramón Álvarez (Cutabampo) (6)
Ramón Barra (2)
Ramón Delgado (10)
Ramón Francisco Rascón Quiñones (-)
Ramón Grijalva (4)
Ramón Lorenzo Ibarra (Bloque 101) (5)
Ramón Machado (2)
Ramón Olguín (6)
Ramón Oroz (2)
Ramón Reyes (La Cabañita) (3)
Ramón Rocha (9)
Ramón Zazueta (Bloque 2206) (2)
Ramiro Valdez (4)
Ramona Ríos (67)
Rancho Alma (2)
Rancho Bajío las Palmas (5)
Rancho Cebas (3)
Rancho de Don Lupe (3)
Rancho de los Dos Hechos (El Bitachi) (1)
Rancho de Odilón Tamayo (3)
Rancho de Rafael Sonqui (-)
Rancho de Ramón (2)
Rancho Don Beto (1)
Rancho el Alamito (-)
Rancho el Alto (1)
Rancho el Batuli (4)
Rancho el Chiculi (1)
Rancho el Disparate (-)
Rancho el Mirador (2)
Rancho el Oviáchic (-)
Rancho Escobar (1)
Rancho Gallo Giro (4)
Rancho Grande (13)
Rancho Guadalupe (2)
Rancho Isaías (Panadero) (-)
Rancho la Camelia (2)
Rancho la Posesión (-)
Rancho la Ventanita (Los Potreritos) (1)
Rancho la Virgen (1)
Rancho los Naranjos (La Zapeta) (3)
Rancho los Sagrados Corazones (9)
Rancho Mirage (5)
Rancho Nene (8)
Rancho Nuevo (-)
Rancho Nuevo (2)
Rancho Nuevo (Las Isabeles) (-)
Rancho Otancahui (-)
Rancho Quizán (5)
Rancho San Bernardo (7)
Rancho San Carlos (-)
Rancho San Luis (7)
Rancho San Martín (5)
Rancho San Rafael (-)
Rancho Santa Fe (3)
Rancho Santa Rosa (1)
Rancho Seco (1)
Rancho Vicente Ivich (4)
Raymundo Sarabia (1)
Raymundo Sarabia (2)
Raymundo Vivian (5)
Río Piedra (-)
Realito (-)
Reconversión Agrícola (3)
Refugio González (3)
Refugio Rodríguez Ramírez (1)
Regalado (El Rancho R4) (3)
Renato Campoy (-)
René Esquer (-)
Represo (-)
Represo (El Jeroglífico) (3)
Reproductora Pesada 2515 o 2415 (6)
Restaurant el Paraíso (5)
Restaurant las Cabañas (5)
Reyes Domínguez (6)
Ricardo Hurtado (2)
Rita Gómez (Bloque 1903) (1)
Roberto Encinas (Tozalcahui) (5)
Roberto Flores (1)
Roberto Rodríguez (2)
Roberto Serna Yáñez (5)
Robolud SPR de RL (Carlos Lubbert) (3)
Rodríguez (-)
Rogelio Ceballos (3)
Román Quintero (4)
Romeo Ledenís (3)
Romeritos (-)
Romualdo Arredondo (4)
Roque Encinas (-)
Rosa Amalia Ceballos (8)
Rosa Sánchez (-)
Rosario Apodaca (-)
Rosario Balderrama (10)
Rosario Contreras (Bloque 902) (6)
Rosario Valenzuela M. (Bloque 704) (3)
Rosendo Portillo (16)
Rubén Haros (6)
Rubén Meza (3)
Rubén Tapia (-)
Rumaldo Morales (El Mango) (6)
S.S. Alberto Yépiz Beltrán (Bloque 803) (3)
Sabas Castro Valencia (1)
Sagarena (4)
Sahuaro Sur (Campo de los Encinas) (1)
Salsipuedes (Bloque 1701) (2)
Salvador Esquer (1)
Samuel González Torres (Bloque 214) (3)
San Antonio (10)
San Antonio (2)
San Antonio (3)
San Antonio (8)
San Antonio (27)
San Antonio (18)
San Antonio (2)
San Antonio (10)
San Antonio (Bahía de Perla) (4)
San Antonio (Los Hoyos) (24)
San Carlos (Bloque 1301) (6)
San Esteban (Ejido Constituyentes) (2)
San Everardo (6)
San Francisco (1)
San Francisco (-)
San Francisco (Jaime Álvarez) (-)
San Francisco (Rancho) (-)
San Francisco de la Huerta (7)
San Gerardo (1)
San Ignacio (Campo 2) (81)
San Isidro (-)
San Isidro (Bloque 1412) (5)
San Javier (4)
San José de la Cieneguita (-)
San Judas (-)
San Judas (5)
San Lorenzo (5)
San Marcos (8)
San Martín (Ricardo Topete) (4)
San Miguel (3)
San Miguel (Bloque Ochocientos Diez) (-)
San Miguelito (4)
San Pancracio (3)
San Pedro (2)
San Rafael (-)
Santa Alicia (Bloque 1514) (2)
Santa Bárbara (4)
Santa Cecilia (2)
Santa Clara (5)
Santa Cruz (7)
Santa Cruz (4)
Santa Julia (Bloque 1516) (9)
Santa Laura (4)
Santa Lita (3)
Santa Litta (4)
Santa Litta (Bloque 2108) (3)
Santa María (11)
Santa María del Buaraje (Bachoco 2502) (14)
Santa Mariana (-)
Santa Martha (6)
Santa Martha (-)
Santa Mónica (-)
Santa Mercedes (5)
Santa Paula (-)
Santa Rosa (1)
Santa Rosa (4)
Santa Rosa (1)
Santa Teresa (3)
Santa Teresa (Establo) (8)
Santa Teresita (-)
Santo Niño (4)
Sección de Riego Doce (3)
Seferino Encinas (-)
Seis y Guadalupe Victoria (Bloque 604) (48)
Seis y Media (7)
Seminario Diocesano de Ciudad Obregón (10)
Sergio Antillón (1)
Sergio Antillón (Bloque 1314) (1)
Sergio Bojórquez Soto (Tozalcahui) (9)
Sergio Cruz (Ontagota) (4)
Servicio Agrícola (5)
Sesgado (3)
Sibacobi (-)
Siete Canal Bajo (-)
Sigifredo Sigmán (8)
Silvia Navarro Mendívil (-)
Simona Vega (-)
Sociedad Cooperativa Progresista de Tera (3)
Socoada (1)
Socorro Menesses (Bloque 708) (3)
Sofía (4)
Solidaridad (161)
Sonora Progresista (346)
SPR Guadalupe Estrada Orozco (-)
Tajimaroa (359)
Tanque de León (José Romero) (4)
Tatuacas (1)
Técori (1)
Túnel (-)
Techoarogo (-)
Tepeyac (2)
Tepeyac (2)
Tepeyac (El Agostadero) (7)
Teresa Ramírez (5)
Tesopobampo (601)
Tiasa (11)
Tinidad Franco (5)
Tomás de la O Aguirre (5)
Tomás Stiward (6)
Tomás Vargas (1)
Toribio Miranda (Bloque 2004) (6)
Tozalcahui (Roberto Encinas) (4)
Tozalcahui (Trinidad López López) (3)
Treinta y Uno de Octubre (1440)
Tribu Yaqui (-)
Trini Zavala (4)
Trini Zavala (El Mezquite) (4)
Trinidad Gaxiola (11)
Tubaca (-)
Unidad Deportiva de la Salud (-)
Universidad la Salle (-)
Valente Ballesteros (Bloque 702) (1)
Valle Blanco (4)
Vargas (3)
Víctor Acosta Valenzuela (1)
Veracruz (El Chorizo) (94)
Veteranos de la Revolución (Bloque 1606) (2)
Vicente Guerrero (El Portón) (1317)
Vicente Mejía Dávila (Campo San Antonio) (9)
Wenceslao Cornejo (El Ranchito) (2)
Xico Moreno (1)
Yucuribampo (689)
Yucuribampo (-)
Yucuribampo (-)
Zaz (-)
Zona de Granjas (Granjas Mica) (512)
Zona de Tolerancia (2)


Other towns, colonies, districts and neighborhoods in the Municipality of Cajeme:


Here you hare more Municipalities in the State of Sonora